Περιγραφή Θέσης

Ο ρόλος του Υπεύθυνου Λογιστηρίου περιλαμβάνει τα παρακάτω, χωρίς να περιορίζεται σε αυτά:

Α) Επίβλεψη Λογιστηρίου

  • Έλεγχος βιβλίων
  • Έλεγχος παραστατικών
  • Παρακολούθηση και έλεγχος προγραμμάτων

Β) Μισθοδοσία

  • Έκδοση μισθοδοσίας συνολικά ανά μήνα και κατ’ άτομο
  • Σύνταξη και υποβολή των Εντύπων ΕΡΓΑΝΗ-ΣΕΠΕ
  • Συμπλήρωση βιβλίου αδειών
  • Προσωρινές δηλώσεις ΦΜΥ ανά μήνα, παρακρατουμένων Φόρων, Φόρων Δωρεών, λοιπών τελών κ.λπ.
  • Τέλος έτους: Εκκαθαριστική Δήλωση εργαζομένων και συμφωνία
  • Βεβαιώσεις Αποδοχών εργαζομένων για ΔΟΥ
  • Καταστάσεις Επιθεώρησης Εργασίας
  • Σύνταξη και υποβολή ΑΠΔ

Γ) Δηλώσεις εισοδήματος (Ν, Ε2, Ε3) ετησίως

Δ) Κατάρτιση ετήσιου Ισολογισμού – Απολογισμού και περιοδικές αναφορές για την πορεία των εσόδων-εξόδων προς τη διοίκηση

Ε) Υποστήριξη - Συμβουλευτική

  • Επίλυση καθημερινών προβλημάτων
  • Ενημέρωση για νέες νομοθεσίες
  • Ενημέρωση για εργατικά και ασφαλιστικά θέματα

Ζ) Γενικά

  • Λογιστικό κλείσιμο μήνα / έτους
  • Συμφωνία τραπεζών
  • Σε άμεση συνεργασία με τον COO της οργάνωσης, εκπροσωπεί την οργάνωση στις αρχές σχετικά με θέματα του τμήματος και είναι υπεύθυνος για τον οικονομικό έλεγχο από δωρητές και ορκωτούς ελεγκτές
  • Αναφέρεται στον COO της οργάνωσης

Βασικές Απαιτήσεις:

Κάποιος:

  • Αφοσιωμένος στις αρχές και τις αξίες της οργάνωσης
  • Με ισχυρά οργανωτικά και διοικητικά προσόντα
  • Ικανός/ή να τηρεί εμπιστευτικές πληροφορίες
  • Με εξαιρετικές επικοινωνιακές και διαπροσωπικές δεξιότητες
  • Προσανατολισμένος στο αποτέλεσμα και ικανός να διεκπεραιώνει εντός των προθεσμιών και εντός καθορισμένων προτύπων
  • Κάτοικος Αθήνας, με άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας (γραπτά και προφορικά)

Προηγούμενη Εμπειρία:

  • Πτυχίο ανωτάτης σχολής λογιστικής, οικονομικών, διοίκησης επιχειρήσεων
  • Πιστοποιημένη γνώση των Ελληνικών Λογιστικών Προτύπων
  • Τουλάχιστον 5ετή εμπειρία σε οργανωμένο λογιστήριο
  • Πολύ καλή γνώση διπλογραφικού λογιστικού συστήματος
  • Άριστη γνώση χειρισμού taxisnet
  • Πολύ καλή γνώση στη διαχείριση ERP συστημάτων-λογισμικού οικονομικών εφαρμογών και εφαρμογών μισθοδοσίας
  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού Η/Υ, εφαρμογών Ms Office
  • Πολύ καλή γνώση της Φορολογικής, Ασφαλιστικής και Εργατικής Νομοθεσίας
  • Άριστη γνώση αγγλικής γλώσσας
  • Μέλος του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδος (ΟΕΕ)
  • Δικαίωμα υπογραφής Λογιστή Α΄ Τάξης ΟΕΕ
  • Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του φοροτεχνικού ΟΕΕ
  • Ιδιαίτερα θα εκτιμηθεί η γνώση των σχετικών κανονισμών με χορηγίες / δωρεές

Back to voices